Multimedia

Brak obrazka
Testy w KWP Katowice

Zobacz więcej Strona zewnętrzna
Brak obrazka
Nowy sprzęt Pomorskiej Policji

Zobacz więcej Strona zewnętrzna
Brak obrazka
411 mierników Ultralyte dla Policji

Zobacz więcej Strona zewnętrzna
Brak obrazka
Forum Antyradary o TruCAM-ie

Zobacz więcej Strona zewnętrzna
Brak obrazka
TruCAM w Straży Miejskiej w Trzebnicy

Zobacz więcej

Wdrożenia

Brak obrazka

Miasto i Gmina Tarczyn

Kamery na skrzyżowaniu zostały zainstalowane w połowie czerwca 2009 r. i uruchomione w dniu 1 lipca.

Przez okres dwóch miesięcy pełniły one funkcję jedynie ostrzegawczą a nie restrykcyjną. Pomimo tego już w tym czasie liczba wykroczeń (nadmierna prędkość, przejazd na czerwonym świetle) spadła 8-krotnie, z ok. 1600 do 200 dziennie.

Z badań rządu holenderskiego wynika, że ok. 12% wszystkich przejeżdżających kierowców nie stosuje się do ograniczeń, nawet jeśli przy drodze stoi fotoradar.Jak widać na przykładzie Tarczyna liczba kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego na skrzyżowaniu spadła z 10% do 1,25% ogółu przejeżdżających (ok. 16 tysięcy pojazdów dziennie). Jest to doskonały wynik, licząc na kolejny spadek, tym bardziej, że dopiero od 1 września 2009 r. system wystawia mandaty.

Jak się okazało realizacja założeń Programu (w szczególności jawność Programu i użyta do jego realizacji technologia) pozwoliła uspokoić ruch w tym newralgicznym miejscu, jeszcze przed wdrożeniem modelu restrykcyjnego.

Za dowód niech świadczą statystyki - z chwilą uruchomienia kamer na feralnym skrzyżowaniu liczba wypadków drogowych i kolizji spadła do zera!

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie porównała statystyki zdarzeń drogowych za miesiąc wrzesień - lata 2008 i 2009.

Jak się okazało na feralnym skrzyżowaniu jest teraz dużo bezpieczniej. Od 1 do 28 września 2009 roku na skrzyżowaniu nie doszło do żadnego wypadku ani kolizji. W analogicznym okresie poprzedniego roku było aż 6 kolizji i jeden wypadek.

Jak przewidywaliśmy w miesiącach wrzesień - październik nastąpił kolejny spadek liczby popełnianych wykroczeń na skrzyżowaniu średnio z 200 na 100 dziennie.

Od 1.06.2012 działa drugi punkt na terenie gminy Tarczyn gdzie kontrolowana jest prędkości przejeżdżających pojazdów. Jest to przy przejściu dla pieszych obok szkoły podstawowej w miejscowości Pamiątka.